Umowa B2B – wzór

KUP TERAZ

199,00 

Poznaj ten produkt:

Zadbaj o swoje dokumenty!

Komentarz do umowy:

Stan prawny projektu umowy to: 1 lipca 2023r.

Proponowany przez Kancelarię projekt Umowy o świadczenie usług stanowi przykład tzw. Umowy B2B. Umowa ta przypomina w swoich zapisach umowę zlecenia, ale jest zawierana pomiędzy dwoma podmiotami gospodarczymi. Ma ona charakter współpracy na równych zasadach.

Nasza propozycja Umowy B2B – zawiera rozszerzoną propozycję zapisów, niewymaganych przepisami prawa, ale stworzonymi wypracowaną przez lata praktyką zawodową w branży prawnej oraz branży Beauty, gdzie najczęściej można spotkać się z problemami związanymi z niewykonywaniem obowiązków, kradzieżą bazy danych klientów, oferowaniem klientom usług poza salonem, nakładaniem klientów do skorzystania z usług konkurencji, nakłanianiem innych pracowników/zleceniobiorców do zmiany zatrudnienia, żądaniem usunięcia wizerunku z portali społecznościowych salonu itp.  Z tego względu szczególnie ważne jest umieszczenie w umowie B2B zapisów co do zakazu konkurencji w czasie obowiązywania umowy oraz zgody na wykorzystanie wizerunku. Jednak jeśli jakiś zapis umowy, który nie jest obligatoryjny Tobie nie odpowiada – po prostu go wykreśl i wykorzystaj umowę w pozostałym zakresie.

 

Zależy nam, aby zapisy o zakazie konkurencji i zgodzie na wykorzystaniu wizerunku, znajdowały się w KAŻDEJ umowie, jaką zawierają właściciele salonów BEAUTY. Kierując się tym, proponowany projekt umowy zawiera GRATIS – klauzulę o zakazie konkurencji oraz zgodę na wykorzystanie wizerunku!

 

UWAGA: Umowa B2B jest  coraz częściej stosowaną umową w branży Beauty. Umowa ta jest jest umową cywilnoprawną  i dlatego nie może zawierać elementów wynikających z artykułu 22. § 1. Kodeksu pracy. Umowa ta nie może zawierać istotnych warunków umowy o pracę – czyli np. stały grafik pracy, urlop, podporządkowanie Pracodawcy. Zawarcie umowy B2B, kiedy pracownik świadczy umowę o pracę jest obarczone dużym ryzykiem. Jak wskazuje Sąd Najwyższy: „Decydujące znaczenie w definicji stosunku pracy […] ma dyspozycyjność pracownika i jego podporządkowanie kierownictwu pracodawcy – podporządkowanie to pozwala na odróżnienie stosunku pracy (np. umowy o pracę) od stosunku cywilnego (np. umowy o świadczenie usług, umowy zlecenia). Obowiązek codziennego stawiania się do pracy (przebywania w miejscu pracy – np. w sklepie, w godzinach pracy – np. w godzinach otwarcia sklepu) oraz wykonywanie na bieżąco poleceń przełożonego, który codziennie kontroluje wykonanie jego poleceń osobiście albo telefonicznie, może świadczyć o wykonywaniu pracy w reżimie pracowniczego stosunku zobowiązaniowego mimo zawarcia umowy o świadczenie usług (umowy zlecenia)” – postanowienie SN – Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z 16 marca 2021r. sygn. II PSK 45/21. Nazwanie umowy przez strony „umową o świadczenie usług” nie stanowi przeszkody do jej zakwalifikowania jako umowy o pracę – na co również wielokrotnie wskazywał Sąd Najwyższy.

 

Przy współpracy dokument prawny przygotowała Marzena Tajsner

Adwokat, doradca restrukturyzacyjny, właściciel Kancelarii Tajsner. Twoi Prawnicy oraz przedsiębiorca. Właścicielka SPA w Poznaniu. Swoją wiedzę i doświadczenie przekłada na wsparcie z zakresu prawa dla przedsiębiorców, w szczególności  z branży Beauty

Mówi o przepisach, doradza, jak prowadzić działalność, podpowiada, jak zabezpieczyć się przed potencjalnymi pułapkami.

Zajmuje się również tematem nieuczciwej konkurencji – ze szczególnym naciskiem na branżę Beauty, ponieważ branża ta napotyka szereg problemów w tym zakresie. Z tego względu – uczy właścicieli salonów Beauty, właścicieli gabinetów lekarskich jak poradzić sobie z nieuczciwymi zrachowaniami pracowników i konkurencji.

Więcej wzorów umów na stronie www.beautyboss.pl/dokumenty

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Subscribe

Just subscribe to my newsletter
to receive all fresh posts

Subscribe

Just subscribe to my newsletter
to receive all fresh posts